
Ptáci v lokalitě
Celkem bylo prokázáno hnízdění 35 druhů ptáků což je poměrně vysoké číslo.
V celém hodnoceném komplexu pozemků bylo potvrzeno hnízdění druhů, které jsou předmětem ochrany PO Doupovské hory. Jednalo se o ťuhýka obecného Lanius collurio - 8 hnízdních párů, pěnice vlašská Sylvia nissoria - 7 hnízdních párů.
Mimo předmětů ochrany PO Doupovské hory je velmi cenný odhad 3 hnízdních párů krutihlava obecného Jynx torquila, což je zvláště chráněný, silně ohrožený druh dle vyhlášky 395/1992 Sb.
Z hlediska významu pro další druhy – předměty ochrany ptačí oblasti Doupovské hory je lokalita hodnocena takto:
Včelojed lesní (Pernis apivorus) hnízdí pravděpodobně v širším okolí lokality, s jistotou u Damic;
odstranění kompaktních porostů křovin výrazně zlepší strukturu potravního biotopu druhu;
Včelojed lesní je jedním z vzácných druhů který nad lokalitu zaletuje a pravděpodobně ji i využívá jako potravní základnu
Žluna šedá (Picus canus) , není vyloučen občasný, v minulosti zjištěný výskyt v lokalitě;
jistě hnízdí v bukových lesních porostech v okolí Boče, pastviny s výskytem travních mravenců jsou ale jejím preferovaným potravním biotopem;
stejně jako u strakapouda malého lze populaci žluny podpořit ponecháním některých souší, zvláště olše, eventuálně stromových vrb.
Čáp černý – hnízdí v lesním porostu u obce Damice, redukce dřevin na ploše nemůže populaci druhu v PO významně ovlivnit.
Chřástal polní – hnízdí v okolí Stráže n.O., jeho areál do lokality ale nezasahuje, Redukce porostů nemůže populaci druhu v PO významně ovlivnit.
Výr velký – hnízdění v lesních porostech údolí Ohře, pozemky mohou představovat potenciální potravní biotop, který nemůže být úpravami plochy devastován.
Pochop rákosní – v území se trvale nevyskytuje, populace PO nemůže být zásahem ovlivněna.
Datel černý a lejsek malý jsou lesní druhy, které lokalitu nenavštěvují ani přechodně. Populace druhů nemůžou být redukcí porostů dřevin na ploše významně negativně ovlivněny.